Kościół filialny w Strzelinie

pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego

Posiada budowę szachulcową. Wybudowany został w XV wieku.
Kościół został zbudowany na planie prostokąta. W drugiej połowie XIX, wieku obiekt rozbudowano podwyższając średniowieczny korpus budowli poprzez dodanie dwóch warstw cegieł oraz gzyms. Dobudowano wówczas prezbiterium, wieże i dwa aneksy, z których jeden służył jako zakrystia, drugi jako kruchta dla właścicieli majątku.
Kościół wymurowano z cegły, górna kondygnacja wieży kościelnej posiada konstrukcję szkieletową z wypełnieniem ceglanym, zamknięta czterospadowym dachem i hełmem krytym blachą.
Dach kościoła o kształcie dwuspadowym kryty jest dachówką ceramiczną, tzw. karpiówką.
Z zabytkowego wyposażenia kościoła zachowała się XV-wieczna granitowa chrzcielnica, dzwony z 1585 i 1599 roku, ławki z XIX wieku, emporą muzyczna oraz prospekt organowy.

piątek,

(110. dzień roku)